Psychologie strachu
Strach je taktika přežití, která je lidskému druhu vlastní. Všichni znáte reakci "Utoč nebo uteč", stav, ve kterém se tělo mobilizuje, aby eliminovalo hrozbu. Zde pramení strach.
Ve svém životě jsem měla několik situaci, kdy byla přímá hrozba mému zdraví. Smutné historky. Zvolila jsem útěk a udělala dobře.
I přestože v dnešním světě čelíme více emocionálním nebezpečím než fyzickým, tělo a mozek mezi nimi nevidí rozdíl. Když cítíte strach, vaše tělo uvolňuje stresový hormon kortizol a adrenalin. V tomto okamžiku se zvyšuje schopnost těla bojovat nebo utéct. Nyní může být tato reakce způsobena každodenními starostmi.
Velmi častou větou v rozhovoru je " Mám strach,že..." Každý má svého bubáka.
Hodně lidí zná pocit "bezdůvodného strachu" - momentálně je vše v pořádku, ale člověk se bojí toho, co ještě nenastalo a možná nikdy nenastane.
Permanentní strach může vést k vážným fyzickým a duševním zdravotním problémům. Proto je moderní člověk prostě povinen porozumět psychologii strachu a naučit se, jak jej zvládat a zmírňovat.
Strach je vnitřní stav způsobený blížící se nebo vnímanou pohromou. Z hlediska psychologie je považována za negativní emoci. Strach a neklid jdou ruka v ruce. " Neklid v duši" je ukazatelem toho, že vevnitř sedí nevědomý strach.
Během "duševního neklidu" člověk mobilizuje veškerou svou duševní energii, aby se vypořádal s potenciálně nebezpečnou situací, která nemusí nutně přijít.

Jednoduše řečeno, při prožívání neklidu se člověk prohrabává v paměti a nachází tam příklady nebezpečných událostí. A pak je promítne do blízké budoucnosti. Vše pobíhá bez uvědomění procesu.
Pochopte své strachy! Všechny strachy jsou rozděleny do tří skupin: biologické, sociální a existenciální.
Biologické zahrnuje vše, co ohrožuje život: strach z bolesti, ohně, výšek, predátorů, přírodních jevů (výbuch sopky, blesky, bouřky), terorismus. Takové obavy jsou oprávněné, s výjimkou těch, které jsou fóbie.
Sociální strachy zahrnují vše, co může zkazit sociální status člověka a snížit jeho sebevědomí: strach ze ztráty zaměstnání, strach z veřejného vystupování, zodpovědnost, sociální kontakty, úspěch, neúspěch a omyl, hodnocení, odmítnutí týmem, osamělost.
Existenciální strachy zahrnují vše, co souvisí s problematikou života, smrti a lidské existence: strach ze smrti, budoucnosti, času, otevřeného a uzavřeného prostoru, nesmyslnosti lidské existence.
Často se různí odborníci snaží sestavit desítku nejoblíbenějších lidských strachů. Hodnocení jsou různá, ale nejběžnější jsou:
Strach ze smrti
Strach být sám
Strach z veřejného vystupování
Strach z neúspěchu
Strach z terorismu
Strach z jaderné války
Strach z pavouků
Strach z odmítnutí
Strach ze tmy
Strach z výšek
Jsem živý příklad hromady strachů.
Včera jsme si manželem povídali o strachu ze stáří. Položili jsme si jednu otázku - co je hlavní ukazatel toho, že člověk je starý. A shodli jsme se, že je to objem energie. Fyzické a mentální. Energie prodlužuje mládí. A strachy a neklid, s kterými hodně nás žije, energií sžírá. Je potřeba strach odhalit, zpracovat a transformovat.
Musíme si především uvědomit, že v moderním světě se bojíme vlastních myšlenek a fantazie, a ne reality.
Ať už řešíš ve svém životě cokoliv, zvu tě na bezplatnou konzultaci. Jsem duševní kouč a mozkoterapeut. Umím pomoct. Zasloužíš si jen to nejlepší!
Alex